Thursday, August 6, 2009

kamma MP's in 2009[only andhra pradesh]

1.KHAMMAM : Nama Nageswara Rao [TDP]

2. VIZAG : Daggubati Purandeswari [CONG]

3. ELURU : Kavuri Sambasiva Rao [CONG]

4. VIJAYAWADA : Lagadapati Rajagopal [CONG]

5. GUNTUR : Rayapati Sambasiva Rao [CONG]



.

kamma MLA's in 2009 [28 members]

1.VIZAG EAST : Velagapudi Ramakrishna Babu [ TDP]

2. RAJA NAGARAM : Pendurthi Venkatesh [ TDP]

3. MANDAPETA : Vegulla Jogeswara Rao [ TDP]

4. NIDADAVOLU : Burugupalli Sesha Rao [TDP]

5. DENDULURU : Chintamaneni Prabhakar [TDP]

6. GUDIWADA : Kodali Venkateswara Rao [TDP]

7. GANNAVARAM : Dasari Balavardhana Rao [ TDP]

8. VIJAYAWADA EAST : Yalamanchili Ravi [PRP]

9. MYLAVARAM : Devineni Umamaeshwara Rao [TDP]

10. TENALI : Nadendla Manohar [CONG]

11. PONNURU : Dhulipala Narendra [ TDP]

12. PEDAKURAPADU : Kommalapati Sridhar [TDP]

13. CHILAKALURIPETA : Pattipati Pulla Rao [ TDP]

14. GURAJALA : Yaraparineni Srinivasa Rao [ TDP]

15. VINUKONDA : Gonuguntla VSR Anjaneyulu [ TDP]

16. ADDANKI : Gottipati Ravi Kumar [ CONG]

17. PARCHUR : Daggubati Venkateswara Rao [CONG]

18. VENKATAGIRI : Kurugundla Ramakrishna [ TDP]

19. CHANDRA GIRI : Galla Aruna Kumari [ CONG]

20. KUPPAM : Nara Chandrababau Naidu [TDP]

21. NAGARI : Gali Muddukrishnama Naidu [TDP]

22. URAVAKONDA : Payyavula Kesav [ TDP]

23. RAPTADU : Paritala Sunitha [TDP]

24. ADONI : Konka Meenakshi Naidu [TDP]

25. KOTTAGUDEM : Kunamneni Sambasiva Rao [CPI]

26. KHAMMAM : Tummala Nageswara Rao [TDP]

27. NIZAMABAD : Mandava Venkateswara Rao [TDP]

28. KUKATPALLY : Nagabhairava Jayaprakash Narayana [Loksatta]


.

kamma MLA's in 2004 [34 members]

2004
1. Devineni Rajasekhar (Kankipadu - Cong-I)
2.Chanumolu Venkata Rao (Mylavaram - Cong-I)
3.Devineni Umamaheswara Rao (Nandigama - TDP)
4.Pinnamaneni Venkateswara Rao (Mudinepalli - Cong-I)
5.Yerneni Raja Ramachandar (Kaikaluru - Cong-I)
6.Kodali Venkateswara Rao (Gudivada - TDP)
7.Nadendla Manohar (Tenali - Cong-I)
8.Dhulipala Narendranath (Ponnuru - TDP)
9.Marri Rajasekhar (Chilakaluripet - Cong-I)
10.Devineni Mallikharjuna Rao (Repalle - Cong-I)
11.Makkena Mallikharjuna Rao (Vinukonda - Cong-I)
12.Ravi Venkata Ramana (Patthipadu - Cong-I)
13.Karanam Balaram (Addanki - TDP)
14.Irigineni Tirupathi Naidu (Kanigiri - Cong-I)
15.Gottipati Ravi Kumar (Marturu - Cong - I)
16.Daggubati Venkateswara Rao (Parchuru - Cong-I)
17.Pothula Rama Rao (Kondepi - Cong-I)
18.Maganti Venkatreswara Rao (Denduluru - Cong-I)
19.Ghanta Murali Krishana (Chintalapudi - Cong-I)
20.Chitturi Bapineedu (Tanuku - Cong-I)
21.Pendyala Krishna Babu (Kovvuru - TDP)
22.Nara Chandrababu Naidu (Kuppam - TDP)
23.S.C.V.Naidu (Srikalahasthi - Cong-I)
24.Muddu Krishnama Naidu (Puttur - Cong-I)
25.Galla Aruna Kumari (Chandragiri - Cong-I)
26.Dommalapati Ramesh (Madanapalle - TDP)
27.Paritala Suneetha (Penugonda - TDP)
28.Payyavula Kesav (Uravakonda - TDP)
29.Gonuguntla Jayalakshmamma (Dharmavaram - TDP)
30.Chitturi Ravindra (Burugupudi - Cong-I)
31.Bikkina Krishnarjuna Chaudary (Alamuru - Cong-I)
32.Thammineni Veerabhadram (Khammam - CPM)
33.Katta Venkata Narasaiah (Madhira - CPM)
34.Kommi Lakshmaiah Naidu (Atmakuru - IND)

kamma MLA's in 1999 [43 members]

  1. Ichapuram : Mandava Venkata Krishna Rao, TDP
  2. Cheepurupalli : Gadde Babu Rao, TDP
  3. Visakhapatnam - 1 : Khambampati Haribabu, BJP
  4. Burugupudi : Korpu Achamamba, TDP
  5. Rajahmundry : Gorantla Buchaiah Chowdary, TDP
  6. Peddapuram : Boddu Bhakrara Rama Rao, TDP
  7. Alamuru : V.V.V.S.Chowdary, TDP
  8. Tanuku : Yelavarthi Thimma Raja, TDP
  9. Unguturu : Kondreddi Viswanatham, TDP
  10. Denduluru : Garapati Sambasiva Rao, TDP
  11. Nandigama : Devineni Umamaheswara Rao, TDP
  12. Kankipadu : Yalamanchili Nageswara Rao, TDP
  13. Mylavaram : Vadde Sobhanadreswara Rao, TDP
  14. Gannavaram : Dasari Venkata Balavardhi Rao, TDP
  15. Vuyyuru : Anne Babu Rao, TDP
  16. Vuyyuru : Anne Vijaya Lakshmi, TDP
  17. Gudivada: Ravi Hari Gopal, TDP
  18. Mudinepalli : Pinnamaneni Venkateswara Rao, INC
  19. Kaikaluru : Yerneni Raja Ramachandar, IND
  20. Repalle : Mummaneni Venkata Subbaiah, TDP
  21. Vemuru : Alapati Rajendra Prasad, TDP
  22. Tenali : Gogineni Uma, TDP
  23. Ponnuru : Dhulipala Narendra, TDP
  24. Prathipadu : Makineni Peda Rattaiah, TDP
  25. Sattenapalli : Yalamanchili Veeranajaneyulu, TDP
  26. Vinukonda : Veerapaneni Yelamanda Rao, TDP
  27. Narsaraopet : Kodela Siva Prasad, TDP
  28. Parchuru : Jagarlamudi Lakshmi Padmavathi, TDP
  29. Marturu : Gottipati Narsaiah, TDP
  30. Addanki : Bachina Chenchu Garataiah, TDP
  31. Kandukuru : Divi sivaram, TDP
  32. Kanigiri : Irigineni Tirupathi Naidu, INC
  33. Kondepi : Damacherla Anjaneyulu, TDP
  34. Atmakuru : Bollineni Krishnaiah, INC
  35. Kuppam : Nara Chandrababu Naidu, TDP
  36. Madanapalle : Ratakonda Sobha, TDP
  37. Chandragiri : Galla Aruna Kumari, INC
  38. Hindupur : C.C.Venkatramudu, TDP
  39. Penugonda : Paritala Ravindra, TDP
  40. Adoni : K.Meenakshi Naidu, TDP
  41. Dichpalli : Mandava Venkateswara Rao, TDP
  42. Sattupalli : Tummala Nageswara Rao, TDP
  43. Madhira : Kondabala Koteswara Rao, TDP

kamma MLA's in 1994 [54 members]

seats - 294

  1. Cheepurupalli : Gadde Babu Rao, TDP
  2. Pendurthi : Manam anjaneyulu, CPI
  3. Burugupudi : Korpu Venkata Rama Krishna, TDP
  4. Rajahmundry : Gorantla Butchaiah Chowdary, TDP
  5. Peddapuram : Boddu Bhaskara Ramarao, TDP
  6. Alamuru : VVSS Chowdary, TDP
  7. Tanuku : Mullapudi Venkata Krishna Rao, TDP
  8. Unguturu : Kondreddi Viswanatham, TDP
  9. Denduluru : Garapati Sambasiva Rao, TDP
  10. Kovvuru : Pendyala Venkata Krishna Rao, TDP
  11. Jaggayyapet : Nettem Raghuram, TDP
  12. Nandigama : Devineni Venkata Ramana, TDP
  13. Vijayawada East : Chanumolu Ratnakumari, INC
  14. Kankipadu : Devineni Raja Sekhar, TDP
  15. Mylavaram : Jasti Ramesh Babu, TDP
  16. Gannavaram : Gadde Ramamohan, IND
  17. Vuyyuru : Anne Babu Rao, TDP
  18. Gudivada : Raavi Sobhanadri Chowdary, TDP
  19. Gudivada : Raavi Venkateswara Rao, TDP
  20. Mudinepalli : Yerneni Sitadevi, TDP
  21. Repalle : Mummaneni Venkata Subbaiah, TDP
  22. Vemuru : Alapati Rajendra Prasad, TDP
  23. Tenali : Ravi Ravindranath, TDP
  24. Ponnuru : Dhulipala Narendra Kumar, TDP
  25. Bapatla : Muppalaneni Seshagiri Rao, TDP
  26. Prattipadu : Makineni Peda Rattaiah, TDP
  27. Mangalagiri : Nimmagadda Rama Mohana Rao, CPM
  28. Sattenapalli : Putumbaka Bharathi, CPM
  29. Gurajala : Yarapathineni Srinivasa Rao, TDP
  30. Vinkonda : Veerapaneni Yellamanda Rao, IND
  31. Narsaraopet : Kodela Siva Prasad, TDP
  32. Chilakaluripet : Somepalli Sambaiah, INC
  33. Marturu : Gottipati Hanumantha Rao, IND
  34. Addanki : Bachina Chenchu Garataiah, TDP
  35. Ongole : Edara Haribabu, TDP
  36. Kandukuru : Divi Sivaram, TDP
  37. Kondepi : Damacherla Anjaneyulu, TDP
  38. Cumbum : Chappidi Vengayya, TDP
  39. Atmakuru : Kommi Lakshmaiah Naidu, TDP
  40. Putturu : Gali Muddu Krishnama Naidu, TDP
  41. Kuppam : Nara Chandrababu Naidu, TDP
  42. Madanapalle : Ratakonda Krishna Sagar, TDP
  43. Chandragiri : Nara Ramamurthi Naidu, TDP
  44. Hindupur : N.T.Ramarao, TDP
  45. Penukonda : Paritala Ravindra, TDP
  46. Uravakonda : Payyavula Kesanna, TDP
  47. Dharmavaram : Gutta Venkata Naidu, TDP
  48. Adoni : Meenakshi Naidu, TDP
  49. Dichpalli : Mandava Venkateswara Rao, TDP
  50. Warangal : Donepudi Ramesh Babu, TDP
  51. Kothagudem : Koneru Nageswara Rao, TDP
  52. Sattupalli : Tummala Nageswara Rao, TDP
  53. Khammam : Puvvada Nageswara Rao, CPI
  54. Madhira : Bodepudi Venkateswara Rao, CPM

kamma MLA's in 1989 [35 members]

Total seats - 294
  1. Ichapuram : Mandava Venkata Krishna Rao, TDP
  2. Tanuku : Mullapudi Venkata Krishna Rao, TDP
  3. Unguturu : Chava Ramakrishna Rao, TDP
  4. Denduluru : Maganti Ravindranath Chowdary, INC [DEAD]
  5. Denduluru : Maganti Vara Lakshmi INC [BYE-ELECTION]
  6. Kovvuru : Pendyala Venkata Krishna Rao, TDP
  7. Jaggayyapet : Nettem Raghuram, TDP
  8. Nandigama : Mukkapati Venkateswara Rao, INC
  9. Vijayawada East : Chennupati Ratnakumari, INC
  10. Kankipadu : Devineni Raja Sekhar, TDP
  11. Mylavaram : Komati Bhaskara Rao, INC
  12. Nuzivid : Paladugu Venkata Rao, INC
  13. Gannavaram : Musunuru Ratna Bose, INC
  14. Mudinepalli : Pinnamaneni Koteswara Rao, INC
  15. Vemuru : Alapati Dharma Rao, INC
  16. Tenali : Nadella Bhaskara Rao, INC
  17. Ponnuru : Chittineni Venkata Rao, INC
  18. Prattipadu : Makineni Peda Rattaiah, TDP
  19. Macherla : Nimmagadda Sivarama Prasad, TDP
  20. Vinukonda : Nannapaneni Rajakumari, INC
  21. Narsaraopet : Kodela Siva Prasad, TDP
  22. Chilakaluripet : Kandimalla Jayamma, TDP
  23. Parchuru : Daggubati Venkateswara Rao, TDP
  24. Martur : Karanam Balarama Krishna Murthy, TDP
  25. Addanki : Jagarlamudi Raghava Rao, INC
  26. Kanigiri : Irigineni Tirupati Naidu, INC
  27. Kondepi : Gundapaneni Atchyuta Kumar, INC
  28. Udayagiri : Madala Janakiram, INC
  29. Rapur : Nuvvula Venkataratnam Naidu, INC
  30. Putturu : Gali Muddu Krishnama Naidu, TDP
  31. Kuppam : Nara Chandrababu Naidu, TDP
  32. Chandragiri : Galla Aruna, INC
  33. Hindupur : N.T.Rama Rao, TDP
  34. Kurnool : Vemula Rambhupal Chowdary, INC
  35. Dichpalli : Mandava Venkateswara Rao, TDP
  36. Madhira : Bodepudi Venkateswara Rao, CPM

kamma MLA's in 1985 [52 members]

seats - 294
  1. Ichapuram : M.V.Krishna Rao, TDP
  2. Pendurthy : Alla Ramachandra Rao, TDP
  3. Burugupudi : Pendurthi Samabasiva Rao, TDP
  4. Rajahmundry : Gorantla Butchiah Chowdary, TDP
  5. Peddapuram : Balusu Rama Rao, TDP
  6. Alamuru : Valluri Narayanamurthy, TDP
  7. Tanuku : Mullapudi Venkata Krishna Rao, TDP
  8. Unguturu : Kantamani Srinivasa Rao, TDP
  9. Denduluru : Garapati Sambasiva Rao, TDP
  10. Kovvuru : Pendyala Venkata Krishna Rao, TDP
  11. Jaggayyapet : Nettem Raghuram, TDP
  12. Nandigama : Vasantha Nageswara Rao, TDP
  13. Kankipadu : Devineni Rajasekhar, TDP
  14. Mylavaram : Chanumolu Venkata Rao, INC
  15. Gannavaram : Mulpuru Bala Krishna Rao, TDP
  16. Vuyyuru : Anne Babu Rao, TDP
  17. Gudivada : Nandamuri Taraka Rama Rao, TDP
  18. Mudinepalli : Yerneni Sitadevi, TDP
  19. Repalle : Yadla Venkata Rao, TDP
  20. Vemuru : Kodali Veeraiah, TDP
  21. Duggirala : Alapati Dharma Rao, INC
  22. Tenali : Annabattuni Satyanarayana, TDP
  23. Ponnuru : Dhulipala Veeraiah Chowdary, TDP
  24. Prattipadu : Makineni Peda Rattaiah, TDP
  25. Mangalagiri : M.S.S Koteswara Rao, TDP
  26. Sattenapalli : Putumbaka Venkatapathi, CPM
  27. Pedakurapadu : Kasaraneni Sadasiva Rao, TDP
  28. Vinukonda : Gangineni Venkateswara Rao, CPI
  29. Narsaraopet : Kodela Siva Prasad, TDP
  30. Chilakaluripet : Somepalli Sambaiah, INC
  31. Chirala : Sajja Chandramouli, TDP
  32. Parchuru : Daggubati Venkateswara Rao, TDP
  33. Martur : Karanam Balarama Krishna Murthy, TDP
  34. Addanki : Bachina Chenchu Garataiah, TDP
  35. Ongole : Ponugupati Koteswara Rao, TDP
  36. Kondepi : Gundapaneni Atchuta Kumar, INC
  37. Putturu : Gali Muddu Krishnama Naidu, TDP
  38. Kuppam : N.Ranga Swamy Naidu, TDP
  39. Madanapalle : Ratakonda Narayana Reddy, TDP
  40. Chandragiri : N.R.Jayadeva Naidu, TDP
  41. Goranla : Veluri Kesanna, TDP
  42. Hindupur : N.T.Rama Rao, TDP
  43. Uravakonda : Gurram Narayanappa, TDP
  44. Kurnool : Vemula Rambhoopal Chowdary, INC
  45. Banswada : Suryadevara V.L. Narasimha Rao, TDP
  46. Dichpalli : Mandava Venkateswara Rao, TDP
  47. Sirpur : K.V.Narayana Rao, TDP
  48. Kothagudem : Koneru Nageswara Rao, TDP
  49. Sattupalli : Tummala Nageswara Rao, TDP
  50. Madhira : Bodepudi Venkateswara Rao, CPM
  51. Miryalaguda : Aribandi Lakshmi Narayana, TDP
  52. Nalgonda : N.T.Rama Rao, TDP